Ugrás a fő tartalomra

Vírus-szorongás - Pozitív félelem

Hogyan kezeljem magamban az egyre növekvő szorongást?
Már látom magam előtt, ahogy szakmabeliek húzzák az orrukat: minek keverem össze a szorongást és a félelmet?  Hiszen nem szinonimák! Megtanultuk jól: a félelem egy aktuális veszélyhez kapcsolódik, a szorongás tárgya nem jól körülhatárolható és/vagy jövőbeli. 
Számomra ez azt is jelenti, hogy a szorongás a rosszul definiált félelem. Amikor nem tudom, mitől félek. Célunk tehát, hogy a szorongást félelemmé alakítsuk, azáltal, hogy ki merjük mondani, mitől félünk. 

Most mindannyian szorongunk valamilyen mértékben. Gondolatok kínoznak, ingerlékenyek vagyunk, fáj a fejünk, fáj a gyomrunk, szúr a mellkasunk, nem jól alszunk vagy rémálmaink vannak. Mind félünk. Mert nem tudjuk, hol áll majd meg ez a tornádó és mit fogunk (vagy kit fogunk) elveszíteni, mire vége lesz. Ez nem neurózis, ez nem túlzás, ez valós veszély. Ha a jelenlegi helyzetben (2020. március végén) félsz, az egy egészséges reakció. Akkor is, ha kellemetlen. Ha nem félnél, az lenne a kezelendő cucc pszichológiai értelemben.

Azt tapasztalom, az emberek félnek félni. Félnek kimondani, hogy félnek. Inkább minden erejükkel igyekeznek nem gondolni rá. Olvasgatod a híreket, de isten őrizz, hogy hangosan kimondd bárki füle hallatára, hogy "félek, hogy anyukám elkapja és belehal" vagy "félek, hogy elvesztem a munkám és nem tudom miből fizetni a lakbért". Még ránk is szóltak kiskorunkban: ne fesd az ördögöt a falra, jajj, ilyet még mondani sem szabad. Úgyhogy nem mondjuk. Ettől még félünk. De ha nem mondjuk ki, belül emészt el minket, és az már szorongás és tüneteink lesznek itt vagy ott.
Azt tapasztalom, hogy a félelmek megnevezése egy nyugodt ember jelenlétében megnyugtató tud lenni. Ha bátrak vagyunk, megengedjük magunknak és szeretteinknek, hogy féljünk.
A félelem igazából nem feltétlen rossz dolog. Negatív érzelmek között tartják számon, de ez alapvetően hülyeség. Nincs olyan, hogy negatív vagy pozitív, ha érzelmekről van szó. Ha félsz, hogy megtámad egy tigris és ezért nem mész ki az utcára, azt nevezhetjük negatívnak, vagy inkább nem túl hasznosnak. Az viszont kifejezetten hasznos tud lenni, ha félünk a tűztől és ezért nem tesszük bele a kezünket a gázsütő lángjába. Egy jó csomó olyan dolog van, amitől félünk és valóban nem jó nekünk.  A félelem önmagában azt mondja az agynak, hogy állj meg és mérlegelj.  Vagyis: nézz körül, gondolkodj, dönts. Pontosan erre van most szükségünk: tájékozódó emberekre, akik mérlegelik a tényezőket és helyes döntéseket hoznak. Például otthon maradnak és segítenek egymásnak. Ennek az egész folyamatnak az alapja az, hogy félünk. Úgyhogy ne bántsuk a félelmet, kell az nekünk nagyon is.

De hogy te mindezzel mit tudsz kezdeni?
Azon túl, hogy bevallod magadnak és nem haragszol magadra érte, a legjobb, ha megkeresed, mik azok a dolgok, amiket tehetsz, amik rajtad múlnak, amiket kontrollálni tudsz, ami a te döntésed, amivel a biztonságodat, kényelmedet vagy mindezt mások számára meg tudod teremteni az adott helyzetben is. 
- Segíts az időseknek!
- Számold át a kaja és pénz tartalékaidat!
- Priorizálj és hozz racionális döntéseket!
A legfontosabb, hogy tudd, nem vagy tehetetlen. Ember vagy. Nem a legszimpatikusabb faj a Földön, de az biztos, hogy a legtalálékonyabb. Túléled, feltalálod magad. A félelem csak egy hajtóerő, fogadd el és használd fel! 

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Amikor nem jön a baba... - a te hibád?

  Sajnos sok olyan cikk kering a neten, ahol nem túl képzett és nem túl okos emberek elmagyarázzák, hogy milyen lelki okai lehetnek, ha eddig nem estél teherbe, pedig nagyon szeretnél. Nem tökéletes az önértékelésed, nem tökéletes a párkapcsolatod, nem vagy elég jóban az anyukáddal, nem vagy elég távol az anyukádtól, páratlan számmal végződik a telefonszámod, kiskorodban ráléptél egy csigára és azóta is ezt gyászolod... Igen, igen, ez már a vicc kategória, de szerintem az előbbiek is azok. Masszív áldozathibáztatás lelki okokat keresni a termékenységi nehézségek mögött.  Mert nem lehetnek? Dehogynem lehetnek. Hiszen az emberi lélek és test egységben működik, ha a lelked nem akar valamit, akkor felül tudja írni a tested működését. De itt a hangsúly a "tudja" szón van. Számtalan esetben nem írja felül. Rengeteg nő esik teherbe úgy, hogy nem kész rá, tudatosan vagy tudat alatt nem akarja - ezzel nem árultam el nagy titkot. Igen, el tud utasítani lelki alapon egy nő teste egy k

A belső gyermek gyógyítása

   Nagyon sokan vagyunk, akik nem kaptuk meg gyerekként azt az odafigyelést, támogatást, amit alapból minden kisgyerek megérdemelne. Magunkban hordozzuk a kislányt vagy kisfiút, akire nem figyeltek, akit megszégyenítettek vagy bántottak. Őt nevezi a szakirodalom belső gyermeknek. Egy emlékképekből érzésekből összeálló személyiségrészünk, ami sok jelenbeli döntésünket, hozzáállásunkat meg tudja határozni anélkül, hogy tudnánk róla.     Nem tehetünk róla, hogy mit kaptunk vagy nem kaptunk meg. Kiszolgáltatottak voltunk. De mit tehetnénk most?  Visszacsinálni már nem lehet. - Nos, talán mégis. A fájdalmas emlékeket kitörölni ugyan nem tudjuk, de tehetünk melléjük jókat, amik ellensúlyozzák. Egyrészt arra gondolok, amit másoktól kapunk (1.), másrészt pedig arra, amit magunknak meg tudunk adni(2.). (1).   Vegyük észre a felénk áramló szeretetet! Nem annyira könnyű ám. Főleg itt Magyarországon, mindannyian úgy szeretünk és olyan jól tudunk panaszkodni! Nagy rutinunk van benne, hogy meglássuk

Érzékeny, érzelmes vagy gyenge?

Szeretettel mindazoknak, akiket valaha gyengének tituláltak, mert érzékenyebbek vagy érzelmesebbek az átlagnál.  Azt figyeltem meg, hogy ez a 3 jellemző (érzékeny - érzelmes - gyenge) összemosódik a köztudatban.  Bő egy éve kezdett foglalkoztatni a téma, amikor valaki, aki régóta közelről ismer, azt mondta, hogy X dologhoz én nem vagyok elég erős. X dolog persze pont az volt, amire a legjobban vágytam és pont biztatásra lett volna szükségem, nem jóindulatú féltésnek álcázott sértésre. De a sokk után komolyan elgondolkoztam: vajon tényleg gyenge vagyok? Nem inkább csak érzékeny? Mit nevezünk egyáltalán gyengének? Ezen a vonalon folytatva rájöttem, amire az illető célzott, még csak nem is az érzékenység volt, hanem az érzelmesség. Kavarodik ez a három. Tegyük tisztába! Mind a három tulajdonságról fontos tudni, hogy nem képez igazából kategóriát. Nem osztható fel a világ érzékeny és nem érzékeny emberekre. (A másik 2 esetében dettó.) Ez egy olyan tulajdonság, ami mindenkiben ott van, csak