Ugrás a fő tartalomra

Amikor nem jön a baba... - a te hibád?

 


Sajnos sok olyan cikk kering a neten, ahol nem túl képzett és nem túl okos emberek elmagyarázzák, hogy milyen lelki okai lehetnek, ha eddig nem estél teherbe, pedig nagyon szeretnél. Nem tökéletes az önértékelésed, nem tökéletes a párkapcsolatod, nem vagy elég jóban az anyukáddal, nem vagy elég távol az anyukádtól, páratlan számmal végződik a telefonszámod, kiskorodban ráléptél egy csigára és azóta is ezt gyászolod... Igen, igen, ez már a vicc kategória, de szerintem az előbbiek is azok. Masszív áldozathibáztatás lelki okokat keresni a termékenységi nehézségek mögött. 
Mert nem lehetnek? Dehogynem lehetnek. Hiszen az emberi lélek és test egységben működik, ha a lelked nem akar valamit, akkor felül tudja írni a tested működését. De itt a hangsúly a "tudja" szón van. Számtalan esetben nem írja felül. Rengeteg nő esik teherbe úgy, hogy nem kész rá, tudatosan vagy tudat alatt nem akarja - ezzel nem árultam el nagy titkot. Igen, el tud utasítani lelki alapon egy nő teste egy kisbabát, de ez nagyon-nagyon ritka eset. Az ellenkezője sokkal gyakoribb. Mindkét ellenkezője: nem akarja, nem kész rá és mégis lesz, akarja, kész rá és mégse lesz. Hány olyan babát ismersz csak a közvetlen környezetedben, aki nem tökéletes kapcsolatokba, nem tökéletesen érett emberekhez érkezett meg minden nehézség nélkül? Ha valóban a lelki jóllétünkön múlna a teherbeesés, az a világ szempontjából tulajdonképpen tök jó lenne, mert csak nagyon érett és boldog emberek szülhetnének és sokkal egészségesebb emberek nőnének fel. Mi pszichológusok meg éhen halnánk, mert mindenki olyan tök jól lenne. Szóval nem, 99%-ban nem lelki blokk a probléma, hanem biológiai. Amikor nem találnak biológiai problémát és ezért lelki okokat kezdenek kutatni, ott inkább az orvostudomány gyerekcipőben járása a helyzet. 

Az áldozathibáztatás nagyon megnehezíti a szerencsétlen nőnek, párnak a helyzet kezelését. Az önhibáztatás, a bűntudat, a szégyen minden külső segítség nélkül is az egyik legerősebb érzés ebben a helyzetben. Pszichológusként ilyen helyzetben a támogatás, a megnyugtatás, az emberek lelki megerősítése a fő feladat. Ha valakinek ideje és pénztárcája megengedi, mindenképp érdemes a témára szakosodott lelki segítőhöz járni, de nem oki terápiára, hanem támogató, segítő beszélgetésekre. A meddőségi kezelések világa olyan, mint egy mély, földalatti alagútrendszer, ahova be kell menned, ahonnan egyszer ki fogsz jönni, de se neked, se a párodnak, se a majdani babádnak nem mindegy, milyen lelkiállapotban jössz majd ki. 

 Sok anyukától halljuk, hogy úgy emlékszik vissza, hogy amikor nem izgult, akkor sikerült. Ezek szép történetek, de nem hiszem, hogy tudományosan alátámasztható. S ami még fontosabb, még ha így is van, akkor sem sokat segítünk egy szorongó, kétségbeesett nőnek azzal, ha közöljük vele, hogy hagyja abba a szorongást, ne féljen és majd akkor terhes lesz hipp-hopp. Nem lehet a szorongást szándékosan abbahagyni. Nem lámpa, hogy lekapcsoljuk.

Tehát mégegyszer: a termékenységi nehézségekkel küzdő embereknek nem feltáró (okokat kereső), hanem szupportív (támogató) terápiára van szükségük, de arra nagyon. Mert nem a Te hibád, mégegyszer mondom, NEM  a Te hibád és minden, de minden elérhető segítséget megérdemelsz.

Mit tegyél, ha már fél éve célzottan próbálkoztok és nem estél teherbe?

- STD szűrés a próbálkozás nulladik lépése, remélem, már rég túl vagytok rajta mind a ketten

- andrológushoz időpontot kérni egy alap spermiogramra, mellé tenyésztés, HBA szint mérés (mindig a nőket kezdik vizsgálni, pedig a férfiak vizsgálata gyors, bármikor megejthető és lényegesen kevésbé invazív)

- nőgyógyászhoz időpont ultrahangra, ciklus 3. és 21. napi vérvételre a hormonszintek miatt

- ultrahangos petevezeték átjárhatósági vizsgálat

- inzulinrezisztencia és pajzsmirigy vizsgálat vérvétellel

Ha már eleve termékenységi klinikába mész, gördülékenyebben tud lezajlani. Ajánlom, hogy ha rövid ideje próbálkoztok, akkor is hazudd azt, hogy minimum egy éve, mert sajnos akkor vesznek csak komolyan. Miközben egy év sikertelen próbálkozás lelkileg totál ki tud készíteni és teljesen felesleges, hiszen lehet, hogy kis probléma van, amit könnyen meg lehet oldani. Ha pedig nagyobb gond van, akkor meg nincs vesztegetni való időd.

Pszichológusok, segítők akikhez fordulhatsz:

http://www.babaravaro.hu/ Ezt az oldalt ajánlom legjobb szívvel, mi is idejártunk a férjemmel közösen a lombikozás idején és nagyon sokat segített, hogy jól vegyük az akadályokat.

Ajánlom magamat is, noha párterápiás képesítésem nincs, ezért csak egyéniben tudok beszélgetést vállalni: www.lombikospszichologus.hu

Ez pedig egy nagyon szuper magyar nyelvű könyv, ami szerintem hasznos. Nem kapok pénzt az eladásból, azért ajánlom, mert nekem is segített.  B. Blitzer: Kisbabát szeretnénk



Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A belső gyermek gyógyítása

   Nagyon sokan vagyunk, akik nem kaptuk meg gyerekként azt az odafigyelést, támogatást, amit alapból minden kisgyerek megérdemelne. Magunkban hordozzuk a kislányt vagy kisfiút, akire nem figyeltek, akit megszégyenítettek vagy bántottak. Őt nevezi a szakirodalom belső gyermeknek. Egy emlékképekből érzésekből összeálló személyiségrészünk, ami sok jelenbeli döntésünket, hozzáállásunkat meg tudja határozni anélkül, hogy tudnánk róla.     Nem tehetünk róla, hogy mit kaptunk vagy nem kaptunk meg. Kiszolgáltatottak voltunk. De mit tehetnénk most?  Visszacsinálni már nem lehet. - Nos, talán mégis. A fájdalmas emlékeket kitörölni ugyan nem tudjuk, de tehetünk melléjük jókat, amik ellensúlyozzák. Egyrészt arra gondolok, amit másoktól kapunk (1.), másrészt pedig arra, amit magunknak meg tudunk adni(2.). (1).   Vegyük észre a felénk áramló szeretetet! Nem annyira könnyű ám. Főleg itt Magyarországon, mindannyian úgy szeretünk és olyan jól tudunk panaszkodni! Nagy rutinunk van benne, hogy meglássuk

Érzékeny, érzelmes vagy gyenge?

Szeretettel mindazoknak, akiket valaha gyengének tituláltak, mert érzékenyebbek vagy érzelmesebbek az átlagnál.  Azt figyeltem meg, hogy ez a 3 jellemző (érzékeny - érzelmes - gyenge) összemosódik a köztudatban.  Bő egy éve kezdett foglalkoztatni a téma, amikor valaki, aki régóta közelről ismer, azt mondta, hogy X dologhoz én nem vagyok elég erős. X dolog persze pont az volt, amire a legjobban vágytam és pont biztatásra lett volna szükségem, nem jóindulatú féltésnek álcázott sértésre. De a sokk után komolyan elgondolkoztam: vajon tényleg gyenge vagyok? Nem inkább csak érzékeny? Mit nevezünk egyáltalán gyengének? Ezen a vonalon folytatva rájöttem, amire az illető célzott, még csak nem is az érzékenység volt, hanem az érzelmesség. Kavarodik ez a három. Tegyük tisztába! Mind a három tulajdonságról fontos tudni, hogy nem képez igazából kategóriát. Nem osztható fel a világ érzékeny és nem érzékeny emberekre. (A másik 2 esetében dettó.) Ez egy olyan tulajdonság, ami mindenkiben ott van, csak