Ugrás a fő tartalomra

Van értelme az online pszichológusnak?

   Eleinte magam sem akartam elhinni, én voltam a legjobban meglepve, amikor a lány, akivel először dolgoztam skype beszélgetések útján, fejlődni kezdett. Hiába hiányzott nekem az, amit oly fontosnak tartottam, a tea, a zsepi, a biztonságos, meleg kuckó, amit személyes találkozásokon nyújtani tudok, a tapasztalatok azt mutatják, valójában nem ezeken múlik. Mindig a hozzád forduló ember hozzáállásán múlik. Ha ő akar nyitni, akkor nyitni fog úgy is, hogy egy képernyőfejjel beszélget.
Szeretjük magunkat fontosnak érezni, különösen mi, segítőszakmákban dolgozók, de egy önmagán igazán dolgozó ember életében igazából szerény asszisztensek vagyunk és ez így van jól.
   Nem a pszichológus fogja megoldani a problémáidat, nem fogja kivarázsolni a fejedből a szorongást, sem megválaszolni a kérdéseidet. Te magad fogod kibányászni a saját fejedből a saját megoldásaidat. A segítő beszélgetés olyan, mint az edzőteremben a személyi edző: ott áll melletted és így kénytelen vagy végig csinálni a gyakorlatsort. A segítő beszélgetések közepette pedig kénytelen vagy végig gondolni kérdéseket, elemezni helyzeteket, kimondani érzéseket, mert hát mégse lehet a fociról beszélgetni közben.
 Az elmúlt 3-4 év tapasztalatai alapján az online beszélgetés szerintem vagy működik, vagy nem, ugyanúgy, ahogyan a személyes is. Akinek alapvetően való ez a beszélgetős módi és emellett rászánja az időt, hogy leüljön a képernyő elé és abban a megadott időben csak a beszélgetésre figyeljen hétről hétre, annak segíteni szokott.

  Fontos, hogy:
- ha módodban áll, legyen minden héten ugyanakkor
- teremts magadnak nyugodt körülményeket
- telódat és egyéb zavaró tényezőket halkítsd le, kapcsold ki, zárd ki
- legyél egyedül a szobában
- legyen előtted tea és zsebkendő 
- legyen előtted papír és toll, ha lejegyzetelnél bármit, ami feljön
- utána adj magadnak negyed órát, mielőtt kimész a szobából és visszazuttyansz a világodba

A jelenlegi válságos helyzetben sok múlik a segítőszakma rugalmasságán. Merjünk átállni az online munkára és rugalmasan kezelni, hogy beszart a hang, szétkapcsol a net, bekopog a férj, felugrik a macska a gépre, és a pénzt is utalva kapjuk. Ezek most nem számítanak. Az a fontos, hogy az emberek meg tudják őrizni a nyugalmukat és legyen erejük a helyes döntésekhez ebben a kritikus néhány hónapban! Lehet, hogy ezzel már végképp kiverem a biztosítékot, de azt hiszem, ez az a pont, amikor az árainkat is lejjebb kell vinnünk, hogy azokhoz is eljusson a segítség, akiket a válság anyagilag visel meg. Mindeközben persze ott van a saját megélhetésünkért való aggodalom, hiszen az eddigi világrendben luxusnak számító szolgáltatást árultunk és a spóroló ember az elsők között a pszichológusát mondja le, teljesen érthető módon. Magam is azon agyalok, hogy ezt az ellentmondást hogyan oldjam meg helyesen a fejemben, majd kiposztolom, mire jutottam.

(a képet innen loptam: https://michelletaylortherapy.com/what-is-online-therapy/)

Most így néz ki a munkahelyem, a gép ezen az asztalon szokott lenni
és egy vagy két macska mindig van a közelben.

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Amikor nem jön a baba... - a te hibád?

  Sajnos sok olyan cikk kering a neten, ahol nem túl képzett és nem túl okos emberek elmagyarázzák, hogy milyen lelki okai lehetnek, ha eddig nem estél teherbe, pedig nagyon szeretnél. Nem tökéletes az önértékelésed, nem tökéletes a párkapcsolatod, nem vagy elég jóban az anyukáddal, nem vagy elég távol az anyukádtól, páratlan számmal végződik a telefonszámod, kiskorodban ráléptél egy csigára és azóta is ezt gyászolod... Igen, igen, ez már a vicc kategória, de szerintem az előbbiek is azok. Masszív áldozathibáztatás lelki okokat keresni a termékenységi nehézségek mögött.  Mert nem lehetnek? Dehogynem lehetnek. Hiszen az emberi lélek és test egységben működik, ha a lelked nem akar valamit, akkor felül tudja írni a tested működését. De itt a hangsúly a "tudja" szón van. Számtalan esetben nem írja felül. Rengeteg nő esik teherbe úgy, hogy nem kész rá, tudatosan vagy tudat alatt nem akarja - ezzel nem árultam el nagy titkot. Igen, el tud utasítani lelki alapon egy nő teste egy k

A belső gyermek gyógyítása

   Nagyon sokan vagyunk, akik nem kaptuk meg gyerekként azt az odafigyelést, támogatást, amit alapból minden kisgyerek megérdemelne. Magunkban hordozzuk a kislányt vagy kisfiút, akire nem figyeltek, akit megszégyenítettek vagy bántottak. Őt nevezi a szakirodalom belső gyermeknek. Egy emlékképekből érzésekből összeálló személyiségrészünk, ami sok jelenbeli döntésünket, hozzáállásunkat meg tudja határozni anélkül, hogy tudnánk róla.     Nem tehetünk róla, hogy mit kaptunk vagy nem kaptunk meg. Kiszolgáltatottak voltunk. De mit tehetnénk most?  Visszacsinálni már nem lehet. - Nos, talán mégis. A fájdalmas emlékeket kitörölni ugyan nem tudjuk, de tehetünk melléjük jókat, amik ellensúlyozzák. Egyrészt arra gondolok, amit másoktól kapunk (1.), másrészt pedig arra, amit magunknak meg tudunk adni(2.). (1).   Vegyük észre a felénk áramló szeretetet! Nem annyira könnyű ám. Főleg itt Magyarországon, mindannyian úgy szeretünk és olyan jól tudunk panaszkodni! Nagy rutinunk van benne, hogy meglássuk

Érzékeny, érzelmes vagy gyenge?

Szeretettel mindazoknak, akiket valaha gyengének tituláltak, mert érzékenyebbek vagy érzelmesebbek az átlagnál.  Azt figyeltem meg, hogy ez a 3 jellemző (érzékeny - érzelmes - gyenge) összemosódik a köztudatban.  Bő egy éve kezdett foglalkoztatni a téma, amikor valaki, aki régóta közelről ismer, azt mondta, hogy X dologhoz én nem vagyok elég erős. X dolog persze pont az volt, amire a legjobban vágytam és pont biztatásra lett volna szükségem, nem jóindulatú féltésnek álcázott sértésre. De a sokk után komolyan elgondolkoztam: vajon tényleg gyenge vagyok? Nem inkább csak érzékeny? Mit nevezünk egyáltalán gyengének? Ezen a vonalon folytatva rájöttem, amire az illető célzott, még csak nem is az érzékenység volt, hanem az érzelmesség. Kavarodik ez a három. Tegyük tisztába! Mind a három tulajdonságról fontos tudni, hogy nem képez igazából kategóriát. Nem osztható fel a világ érzékeny és nem érzékeny emberekre. (A másik 2 esetében dettó.) Ez egy olyan tulajdonság, ami mindenkiben ott van, csak