Ugrás a fő tartalomra

Miért nem jegyzetelek?


Semmiképp nem akarom ezzel a cikkel elítélni azokat, akik jegyzetelve dolgoznak. Nem hiszem, hogy ezen múlik, hogy valaki jól vagy rosszul csinálja a segítő beszélgetéseket. Olyan ez, mint a magázódás. Azt se bírnám csinálni, de egyszer voltam egy magázódós segítőnél és teljesen hatékony és jó volt. Szóval lehet jó segítő, aki magázódik, vagy aki jegyzetel, de én tuti nem fogok, elmesélem, miért.

1.
Legerősebb indokom, hogy fontosnak tartom, hogy folyamatosan azt az embert nézem, aki azért jött oda, hogy beszéljen magáról. Ez egy koncentrált figyelem. Vannak, akik szeretnek szemkontaktussal beszélgetni, vannak, akik szinte sose néznek rám, ez az ő döntésük, de az én szememnek, úgy érzem, ott kell lenni. Egyszerűen ez a munkám: figyelek. Spirinek hangzik ma még, de hiszem, hogy a figyelem energia, amit közvetítünk. Attól, hogy figyelmet vagyis energiát adsz, a kapó fél könnyebben szedi össze a gondolatait, erősebbnek érzi magát. Furcsa, de ez még a skype beszélgetésekben is működik valamilyen szinten. 
A szemem a munkaeszközöm, nem a csuklóm. Utóbbi elég hamar meg is fájdul. Ezért nem lettem körmös, fodrász, vagy kozmetikus, pedig beszélgetni ott is szuperül lehet :)


2. 
Még diák koromban figyeltem meg, hogy amit leírok, azt megjegyzem. Viszont valahogy úgy működik a memóriám, hogy a leírt jegyzet olyan erősen rögzül, hogy ami viszont nem kerül a papírra, az automatikusan kiesik. Nem mindenkinél működik ez így, de nálam sajnos igen. Ha jegyzetelnék, akkor sokkal kevésbé emlékeznék a részletekre, a szavakra, a hangulatokra, a benyomásokra. Így talán homályosabb a kép, amit őrzök és nem tudnám álmomból felkeltve felmondani a beszélgetőtársaim családfáját és munkahelyi sztorijait, de a nagy féltudatos masszából elő tudom húzni, ami épp oda kell, hogy értsem, miről beszél. Mindig van mihez kötni. Kérdezek, ha nem vagyok biztos benne, hogy jól emlékszem. Számomra ez így emberibb. Nem vagyok robot, csak egy ember, aki kísér.

3.     
Igazából nem én dolgozom ott. Nem nekem kell átlátnom a sztorit. Ő dolgozik. Én asszisztálok. Ez az a háttérbe húzódó alázat, amit sok segítőnél hiányolok. Nem én oldom meg a problémát, nem én mentem meg a fuldoklót. Ki fog mászni maga. Csak ott kell vele lenni. Kicsit olyan trénerként, vagy személyi edzőként, vagy hogy hívják ezt manapság. Nem hagyom, hogy abbahagyja a gondolkodást magáról. Kérdésekkel ösztökélem, segítem, bátorítom, de nem én dolgozom helyette.

4.
Egyszer egy barátném mesélte, hogy elment egy terapeutához, ahol véletlenül beleszaladt szétszóródott jegyzetekbe. Nem is olyan meglepő. Miért ne fordulhatna elő, hogy az összerendezett papírok szétszóródnak és illetéktelen szemek elé kerülnek? Én a frászt kapnám attól, ha a mély szorongásaim, szexuális életem, traumáim, cikis álmaim leírva lennének valakinél, aki nem én vagyok. Ha engem ez kiakasztana, miért tenném mással?

5. 
Picit nárcisztikusan büszke vagyok a memóriámra. Legyezgeti a hiúságomat, amikor valaki meglepődik, hogy emlékszem a srác nevére, akivel 2 éve randizott pár hónapig. Persze, hogy emlékszem, mert érdekes sztori volt. A magánéletemben is emlékezni szoktam a sztorikra, ahogyan a régen olvasott könyvekre és filmekre is. Szeretem az emberei történeteket, ezért dolgozom ezekkel. 






Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Amikor nem jön a baba... - a te hibád?

  Sajnos sok olyan cikk kering a neten, ahol nem túl képzett és nem túl okos emberek elmagyarázzák, hogy milyen lelki okai lehetnek, ha eddig nem estél teherbe, pedig nagyon szeretnél. Nem tökéletes az önértékelésed, nem tökéletes a párkapcsolatod, nem vagy elég jóban az anyukáddal, nem vagy elég távol az anyukádtól, páratlan számmal végződik a telefonszámod, kiskorodban ráléptél egy csigára és azóta is ezt gyászolod... Igen, igen, ez már a vicc kategória, de szerintem az előbbiek is azok. Masszív áldozathibáztatás lelki okokat keresni a termékenységi nehézségek mögött.  Mert nem lehetnek? Dehogynem lehetnek. Hiszen az emberi lélek és test egységben működik, ha a lelked nem akar valamit, akkor felül tudja írni a tested működését. De itt a hangsúly a "tudja" szón van. Számtalan esetben nem írja felül. Rengeteg nő esik teherbe úgy, hogy nem kész rá, tudatosan vagy tudat alatt nem akarja - ezzel nem árultam el nagy titkot. Igen, el tud utasítani lelki alapon egy nő teste egy k

A belső gyermek gyógyítása

   Nagyon sokan vagyunk, akik nem kaptuk meg gyerekként azt az odafigyelést, támogatást, amit alapból minden kisgyerek megérdemelne. Magunkban hordozzuk a kislányt vagy kisfiút, akire nem figyeltek, akit megszégyenítettek vagy bántottak. Őt nevezi a szakirodalom belső gyermeknek. Egy emlékképekből érzésekből összeálló személyiségrészünk, ami sok jelenbeli döntésünket, hozzáállásunkat meg tudja határozni anélkül, hogy tudnánk róla.     Nem tehetünk róla, hogy mit kaptunk vagy nem kaptunk meg. Kiszolgáltatottak voltunk. De mit tehetnénk most?  Visszacsinálni már nem lehet. - Nos, talán mégis. A fájdalmas emlékeket kitörölni ugyan nem tudjuk, de tehetünk melléjük jókat, amik ellensúlyozzák. Egyrészt arra gondolok, amit másoktól kapunk (1.), másrészt pedig arra, amit magunknak meg tudunk adni(2.). (1).   Vegyük észre a felénk áramló szeretetet! Nem annyira könnyű ám. Főleg itt Magyarországon, mindannyian úgy szeretünk és olyan jól tudunk panaszkodni! Nagy rutinunk van benne, hogy meglássuk

Érzékeny, érzelmes vagy gyenge?

Szeretettel mindazoknak, akiket valaha gyengének tituláltak, mert érzékenyebbek vagy érzelmesebbek az átlagnál.  Azt figyeltem meg, hogy ez a 3 jellemző (érzékeny - érzelmes - gyenge) összemosódik a köztudatban.  Bő egy éve kezdett foglalkoztatni a téma, amikor valaki, aki régóta közelről ismer, azt mondta, hogy X dologhoz én nem vagyok elég erős. X dolog persze pont az volt, amire a legjobban vágytam és pont biztatásra lett volna szükségem, nem jóindulatú féltésnek álcázott sértésre. De a sokk után komolyan elgondolkoztam: vajon tényleg gyenge vagyok? Nem inkább csak érzékeny? Mit nevezünk egyáltalán gyengének? Ezen a vonalon folytatva rájöttem, amire az illető célzott, még csak nem is az érzékenység volt, hanem az érzelmesség. Kavarodik ez a három. Tegyük tisztába! Mind a három tulajdonságról fontos tudni, hogy nem képez igazából kategóriát. Nem osztható fel a világ érzékeny és nem érzékeny emberekre. (A másik 2 esetében dettó.) Ez egy olyan tulajdonság, ami mindenkiben ott van, csak