Ugrás a fő tartalomra

Kinek kell pszichológus?

Mondhatnám azt, hogy annak, akinek gondja van azzal, hogyan kommunikál a szeretteivel, munkatársaival, vagy gondja van az alvással, pihenéssel, étkezéssel, külsejével, döntéseivel, múltjával, jövőjével. Csakhogy ha 100 random embert behívunk az utcáról és megkérdezünk, biztos, hogy legalább 98 közülük küzdene a felsorolt nehézségek közül valamelyikkel. Akkor tehát mindenkinek pszichológushoz kéne járnia?
Nos, inkább úgy fogalmaznék, hogy problémái mindenkinek vannak, mindenkinek lenne miben fejlődnie. De nem minden élethelyzet alkalmas arra, hogy elkezdjünk dolgozni magunkon!
  Úgy tudnék legőszintébben válaszolni a kérdésre, hogy az menjen pszichológushoz, akinek az aktuális élethelyzetében ideje, pénze és energiája van arra, hogy dolgozzon önmagán. Ideje, amit lehetőleg hetente ugyanabban az időpontban rá tud szánni. Fontos a rendszeresség! Pénze, amit szintén rá tud szánni minden héten. Sajnos ez nem egy olcsó műfaj, még nálam sem, hiába kérek kevesebbet, mint mások. A harmadik pedig, az energia, amit rá kell szánni, talán a legkevésbé egyértelmű. Sokan nem így gondolnak rá, de pszichológushoz járni munka. Ha jól csináljuk, akkor kifejezetten kimerítő és felkavaró. Közkeletű félreértés, hogy a pszichológus segít neked. Nem segít. Dolgozik veled. Asszisztál a te önmagaddal való munkádhoz. Kísérő. Ahogyan ebben az interjúban is megfogalmaztam, olyan mintha Te vezetnél és én az anyósülésen ülnék. Van, akinek több, van akinek kevesebb közbeszólásra van szüksége, de a kormány mindenképp a Te kezedben és a gázpedálon is a Te lábad van. Én csak igyekszem asszisztálni.
   Tehát a pszichológus nem segít. Aki segít, az a család és a barátok - jó esetben. Krízishelyzetben sokszor inkább gyakorlati segítségre van szükségünk, mint beszélgetésre. Viszont a pszichológusnál a beszélgetés során rájöhetsz, milyen gyakorlati segítségre van szükséged és hogyan tudod azt merni kérni.
   Szomorú, de tény, hogy sok olyan élethelyzet van, amiben jól jönne egy pszichológus támogató jelenléte, de az embernek nincs erre ideje, pénze vagy energiája. Ilyen például amikor valaki frissen válik anyává, vagy éppen frissen válik elvált egyedülálló anyává, vagy esetleg éppen elvesztette az állását, vagy éppen egy elnyomó kapcsolatban él. Ezekben a helyzetekben például keveseknek van egyszerre meg mind a 3: az idő, a pénz és az energia. Sokszor ha el is jönnek 1-2 alkalommal, nem tudják hosszú távon csinálni a közös munkát.
   Vannak viszont kifejezetten jó élethelyzetek, amikor elő tudod venni régóta cipelt problémáidat, fájó sebeidet és dolgozni velük. Ilyen lehet a diákévek, ha van támogató családod, vagy a fiatal felnőttkor még elköteleződés vagy gyermekvállalás előtt, vagy az anyaság olyan korszaka, amikor még nem mész vissza dolgozni, de már több időt tudsz önmagadra szánni. Sokan jönnek szakítás után vagy közben. Ilyenkor igényünk van értelmezni a helyzetet, megfogalmazni, mit tanultunk, milyen hibákat nem akarunk legközelebb elkövetni és mélyére ásni, megérteni saját működésünket.
Általában van egy kiváltó "pofon" vagy probléma, ami katalizálja a pszichológussal való közös munka kezdetét, de nem kell krízis, sőt, az élethelyzet fontossága miatt jobb nem megvárni a krízishelyzetet, hanem felmérni, hogy tudsz-e rendszeresen időt, pénzt, energiát szánni a saját fejlődésedre és ha igen, akkor belevágni!


Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Amikor nem jön a baba... - a te hibád?

  Sajnos sok olyan cikk kering a neten, ahol nem túl képzett és nem túl okos emberek elmagyarázzák, hogy milyen lelki okai lehetnek, ha eddig nem estél teherbe, pedig nagyon szeretnél. Nem tökéletes az önértékelésed, nem tökéletes a párkapcsolatod, nem vagy elég jóban az anyukáddal, nem vagy elég távol az anyukádtól, páratlan számmal végződik a telefonszámod, kiskorodban ráléptél egy csigára és azóta is ezt gyászolod... Igen, igen, ez már a vicc kategória, de szerintem az előbbiek is azok. Masszív áldozathibáztatás lelki okokat keresni a termékenységi nehézségek mögött.  Mert nem lehetnek? Dehogynem lehetnek. Hiszen az emberi lélek és test egységben működik, ha a lelked nem akar valamit, akkor felül tudja írni a tested működését. De itt a hangsúly a "tudja" szón van. Számtalan esetben nem írja felül. Rengeteg nő esik teherbe úgy, hogy nem kész rá, tudatosan vagy tudat alatt nem akarja - ezzel nem árultam el nagy titkot. Igen, el tud utasítani lelki alapon egy nő teste egy k

A belső gyermek gyógyítása

   Nagyon sokan vagyunk, akik nem kaptuk meg gyerekként azt az odafigyelést, támogatást, amit alapból minden kisgyerek megérdemelne. Magunkban hordozzuk a kislányt vagy kisfiút, akire nem figyeltek, akit megszégyenítettek vagy bántottak. Őt nevezi a szakirodalom belső gyermeknek. Egy emlékképekből érzésekből összeálló személyiségrészünk, ami sok jelenbeli döntésünket, hozzáállásunkat meg tudja határozni anélkül, hogy tudnánk róla.     Nem tehetünk róla, hogy mit kaptunk vagy nem kaptunk meg. Kiszolgáltatottak voltunk. De mit tehetnénk most?  Visszacsinálni már nem lehet. - Nos, talán mégis. A fájdalmas emlékeket kitörölni ugyan nem tudjuk, de tehetünk melléjük jókat, amik ellensúlyozzák. Egyrészt arra gondolok, amit másoktól kapunk (1.), másrészt pedig arra, amit magunknak meg tudunk adni(2.). (1).   Vegyük észre a felénk áramló szeretetet! Nem annyira könnyű ám. Főleg itt Magyarországon, mindannyian úgy szeretünk és olyan jól tudunk panaszkodni! Nagy rutinunk van benne, hogy meglássuk

Érzékeny, érzelmes vagy gyenge?

Szeretettel mindazoknak, akiket valaha gyengének tituláltak, mert érzékenyebbek vagy érzelmesebbek az átlagnál.  Azt figyeltem meg, hogy ez a 3 jellemző (érzékeny - érzelmes - gyenge) összemosódik a köztudatban.  Bő egy éve kezdett foglalkoztatni a téma, amikor valaki, aki régóta közelről ismer, azt mondta, hogy X dologhoz én nem vagyok elég erős. X dolog persze pont az volt, amire a legjobban vágytam és pont biztatásra lett volna szükségem, nem jóindulatú féltésnek álcázott sértésre. De a sokk után komolyan elgondolkoztam: vajon tényleg gyenge vagyok? Nem inkább csak érzékeny? Mit nevezünk egyáltalán gyengének? Ezen a vonalon folytatva rájöttem, amire az illető célzott, még csak nem is az érzékenység volt, hanem az érzelmesség. Kavarodik ez a három. Tegyük tisztába! Mind a három tulajdonságról fontos tudni, hogy nem képez igazából kategóriát. Nem osztható fel a világ érzékeny és nem érzékeny emberekre. (A másik 2 esetében dettó.) Ez egy olyan tulajdonság, ami mindenkiben ott van, csak